Jak segregować odpady?

Zgodnie z aktualnym regulaminem utrzymania czystości i porządku, na terenie samorządów zrzeszonych w Ekologicznym Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki obowiązuje zbiórka odpadów z podziałem na 5 frakcji. W zabudowie jednorodzinnej odpady zmieszane (resztkowe) zbierane są w pojemnikach, zaś szkło, tworzywa sztuczne i metale, papier oraz odpady biodegradowalne – w odpowiednich kolorystycznie workach. W zabudowie wielorodzinnej odpady trafiają do pojemników, za które odpowiada zarządca nieruchomości.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą, każdy mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej we własnym zakresie musi wyposażyć posesję w pojemniki/worki na odpady biodegradowalne. Pojemniki na odpady zmieszane oraz worki na odpady surowcowe dostarczane są przez MZGOK.

W zabudowie wielorodzinnej za wyposażenie miejsc gromadzenia odpadów w stosowne pojemniki odpowiada zarządca nieruchomości.

Metale i tworzywa sztuczne

odkręcamy opróżniamy nie myjemy zgniatamy

Po co segregujemy?

Segregacja tworzyw sztucznych pozwala na stworzenie nowych opakowań, butelek, powłok na tekturę falistą, odzieży (np. bluz polarowych), mebli ogrodowych, folii, słupków drogowych, ogrodzeń, zabawek czy długopisów. Natomiast odzysk metalu to nowe puszki, naczynia metalowe, rowery, karoserie aut, kosze na śmieci i oprawki do okularów.

 Szkło

odkręcamy opróżniamy nie myjemy

Po co segregujemy?

Szkło jest materiałem, który w całości może zostać poddany recyklingowi. Zużyte opakowania szklane można przetapiać w hutach na nowe produkty – i to nieskończoną ilość razy, bez pogorszenia jakości tego surowca. Dzięki odzyskowi powstają kolejne szklane
butelki, słoiki, kafelki i blaty kuchenne czy izolacje ścian.

Papier

odkręcamy opróżniamy nie myjemy zgniatamy

Po co segregujemy?

Papieru nie można przetwarzać w nieskończoność. Szacuje się, że – nie tracąc na jakości – może on być wykorzystany w obiegu pięciokrotnie. Dzięki selektywnej zbiórce makulatury powstają m.in. bandaże, maseczki ochronne, filtry do kawy, doniczki i podstawki, opakowania do jajek, fartuchy szpitalne, kartony, papier ksero czy papier toaletowy.

 Bio

Po co segregujemy?

Najlepszym sposobem na zagospodarowanie bioodpadów jest kompostowanie. Możesz to robić w przydomowym kompostowniku. Wystarczy wygospodarować trochę miejsca, a Twoimi bioodpadami zajmie się sama natura. Zacznij swoja przygodę z kompostowaniem! Nie wiesz jak? Zajrzyj do naszego poradnika

Odpady BIO odbierane są w pojemnikach lub workach, w które mieszkaniec musi zaopatrzyć się we własnym zakresie.
UWAGA! Bioodpady nie są odbierane od mieszkańców, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika.

Zmieszane (resztkowe)

 

Wszystkie odpady są odbierane od mieszkańców zgodnie z ustalonym harmonogramem (aktualny harmonogram). Pojemnik lub worki z odpadami powinny być wystawione do godz. 7:00 w dniu ich planowanego odbioru.
Pamiętaj, że efektywność systemu gospodarowania odpadami w dużej mierze zależy od jakości selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej przez mieszkańców w domach. Poprawna segregacja w gospodarstwach domowych pozwala bowiem zwiększyć ilość odpadów odzyskiwanych na linii sortowniczej, działającej w ramach zakładu zagospodarowania odpadów, i przekazywanych do recyklingu. Takie odpowiedzialne wobec środowiska działanie pozwala również na pozyskanie dodatkowych przychodów, które w pewnej części ograniczają koszty funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów. Wpływa to zatem na wysokość opłat za odbiór odpadów. Właściwa segregacja, w ostatecznym rozrachunku, jest zatem opłacalna zarówno dla natury, jak i dla budżetów domowych.

Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowej segregacji?

Zobacż nasz poradnik

Nie wiesz, kiedy są odbierane odpady z Twojej nieruchomości?

Sprawdź

Masz w swoim domu odpady problemowe i niebezpiecznie?

Podpowiadamy, co z nimi zrobić