Rozpoczyna się sezon grzewczy i na pewno wiele osób znów poczuje pokusę, by wykorzystać generowane przez siebie odpady jako paliwo do ogrzewania własnych mieszkań i domostw. Nim jednak plastikowe butelki, zaolejone szmaty czy inne śmieci zostaną wrzucone do pieców, warto się zastanowić nad skutkami takiego działania.
Spalanie śmieci prowadzi bowiem do wzrostu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychać będą nie tylko sprawcy tego karygodnego procederu, ale również członkowie ich rodzin, a także bliżsi i dalsi sąsiedzi.
Obecnie mówi się, że z powodu schorzeń wywołanych przez zanieczyszczone powietrze rocznie umiera w Polsce ponad 40 tysięcy osób! Oszczędności uzyskane dzięki spalaniu odpadów nie są chyba warte tych niepowetowanych strat, a leczenie chorób kosztuje przecież niemało i na pewno zdecydowanie przewyższa oszczędności na kosztach zakupu paliwa, uzyskane dzięki spalaniu śmieci!
Zastanówmy się więc, czy warto palić śmieci. Może jednak lepiej wrzucić je do odpowiedniego pojemnika lub worka?
Tego tematu dotyka także, prowadzona przez Ministerstwo Środowiska, kampania pt. „Tworzymy Atmosferę”. Powyżej jeden z filmów, zachęcający do niepalenia odpadów.